Iž 412 IE 1977 vdnx

Kirjuta oma mossest ja kommenteeri teiste omasid
Foorumi reeglid
Palume teha teema pealkiri alljärgnevalt:

Auto tootja, mudel, aasta, omaniku fooruminimi.
Näiteks: AZLK 2140 1978 mossekutt

Auto teema peab olema sisukas, ning soovitatav on lisada ka pildid autost! Ei ole huvitav lugeda teemat -> Mul on punane mosse. Äge auto on.

NB! AINULT MOSSED!!!
vdnx
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Aug 2010 16:59
Asukoht: Haapsalu

Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas vdnx »

Tere kõigile!

Käesolevas teemas räägin autost IŽ 412 IE aastast 1977. Auto on ostetud 2009. aasta talvel ja selgus, et sellel autol on päris põnev elulugu, mis on seotud moskvich liigaga - täpsemalt saab lugeda siit: http://recce.pri.ee/apelsin/mosse.html

Osta antud autot otsustasin spontaanselt siis, kui mu hea sõber juhuslikult avastas müügikuulutust veebileheküljel auto24.ee, veel üheks põhjuseks oli teatud nostalgiahoog (täpselt samasugune ja sama värvi IŽ on olnud kunagi meie esimeseks pereautoks, kahjuks oleme selle maha müünud 90ndate aastaste alguses seoses kütusehinna tõusuga).
Ja nii otsustasingi mina, vaene tudeng väikelinnast, soetada endale (sõprade soovitusel) Moskvitchi - uue mudeli! Arvasin, et see auto on suurepärane võimalus rakendada praktikas ülikoolist saadud teadmisi ja õppida tundma ahvatlevat autode maailma, kuna minu eriala on otseselt seotud transpordivahenditega. Pealegi kindlus, varuosade kättesaadavus ja remonditööde lihtsus kahtlusi esile ei kutsunud.

Esimene kohtumine selle autoga juhtus tegelikult palju varem, nimelt Motorex 2006 autonäitusel, tol hetkel nägi ta välja nii:
Pilt

Siin on esimene foto minu autost ostmise hetkest:
Pilt

Otsustasin panna oma uuele autole nimi ja selleks sai Mandariin, kuna:
- mandariin on magusam, kui apelsin (sellise nime on autole pannud endised omanikud).
- mandariin on üks Hiina Rahvusvabariigi ametlikest keeltest ja selle riigi endise juhi nimi on juhuse sunnil sattunud auto numbrimärgi peale.

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Algusel olid mõned kahtlused kere sesundi kohta.‭ ‬Õnneks selgus kontrollimisel,‭ ‬et see ei ole nii,‭ ‬kuigi keevitamist on ikka vaja.

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Tehnilistest riketest oli teada ostmise hetkel ainult pidurisüsteemi rikkest: pidurdamisel kaldus auto üsna jõuliselt kõrvale. Selgus, et lekib ülemine vasakpoolne pidurisilinder eespool. Oleme selle ära vahetanud ja pidurisüsteemi läbi pumbanud. Nii sai auto enam-vähem tagasi juhitavuse pidurdamisel.
Vasakpoolne tagumine pidur valmistas paraja peavalu: trummli õnnestus suurte jõupingutustega maha võtta ainult pärast mitmetunnilist töötlemist.
Pilt

Umbes samal ajal andis tunda ka salongi radiaatori leke, mis oli edukalt kõrvaldatud.
Pilt

Veebruaris 2009 nägi auto välja sellisena:

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Märtsis avastasime, st summuti on täielikult läbi roostetanud, olime sunnitud selle koheselt ära vahetama.
Pilt
Pilt
Pilt

Aprillis oleme teinud mõningaid keretöid läbi roostetanud kohtade kõrvaldamiseks.
Pilt
Pilt
Pilt

Ilm läheb paremaks - Aprill 2009
Pilt
Pilt
vdnx
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Aug 2010 16:59
Asukoht: Haapsalu

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas vdnx »

Juunis 2009 oleme koos sõpradega teinud autoga palju töid. Nende sooritamiseks oli ostetud “doonor”, mille pealt me võtsime mootori, käigukasti ja mitu teisi varuosi, nagu näiteks esiklaas kroomitud äärisega (mida peale panna kahjuks siiani ei õnnestunud) ja ukseklaasitõstukid - Mandariinil juhipoolne ukseklaasitõstuk ei töötanud, kuna hammasratas oli katki. “Doonori” seisukord oli kahjuks üsna nutune ja peale seda, kui oleme maha võtnud kõik kasutuskõlblikud varuosad, olime sunnitud teda viimasele teekonnale saatma.

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Nüüd midagi positiivsemat. Lõpuks ometi oli aeg peale panna esipamper, mille ma sain koos teiste varuosadega autoga kaasa ostmise hetkel.
Pilt
Pilt

Tulemus ületas kõik ootused.
Pilt

Augustis 2009 saabus tund värvitöödeks. Värvimisele eelnes lihvimine, millele kuulus 2 piinarikast nädalat.
Pilt
Pilt

Lihvimise käigus selgus, et vasakpoolne tiib on lootusetult läbi roostetanud.
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Nüüd oli aeg tegeleda salongi viimistlusega. Renoveerimist vajasid eelkõige uksed, kuna uksepolstrite sisu oli ära mädanenud. Vajalikud materjalid saime kohalikust jäätmekeskusest.
Pilt
Pilt

Alguses oli plaanis kinnitada uksepolstrid stepleriga, aga selgus, et ainus sobiv püstol maksab kohalikus ehituspoes ligi 900 krooni (rohkem, kui uue tiiva maksumus!). Seega otsustasime kinnitada uksepolstrid liimi ja teibiga.
Pilt
Olen nõus, et tulemus ei näe väga viisakalt välja. Aga arvan siiski, et nõukogudeaja auto remontimiseks on sobilik kasutada võtteid, mis klapiksid nõukogudeaja reaalsusega.
Viimati muutis vdnx, 26 Aug 2010 19:23, muudetud 1 kord kokku.
vdnx
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Aug 2010 16:59
Asukoht: Haapsalu

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas vdnx »

Nüüd tuli aeg teha ka korralik väljasõit. Järgmistel fotodel näete uuendatud Mandariini esitlust Haapsalu Nostalgiapäevadel augustis 2009 (uute numbrimärkide ja uue kroomitud küljepeegliga).
Pilt
Pilt

Kohtumine endise omanikuga
Pilt
Pilt
Pilt
samsin
Postitusi: 58
Liitunud: 30 Juul 2009 16:16

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas samsin »

Mulle meeldib see masin 5+ :)
vdnx
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Aug 2010 16:59
Asukoht: Haapsalu

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas vdnx »

Siin veel mõned internetist leitud pildid Mandariini ralli-minevikust.

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Kasutaja avatar
mario
Postitusi: 378
Liitunud: 01 Aug 2010 00:02
Asukoht: Tartu-Jõgeva 55608255

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas mario »

Ma olin äsja värskelt load saanud, kui leidsin Autolehest selle mandariinijutu, hr. Sooper oli omandanud selle Mosse 2000 krooniga, vahetas seal igast asju.. ja siis läkski ralliks.. Ma veel mäletan seda kuulutust ja mõtlesin, et krt mingi rape on kindlasti.. Ja ostsin 06.. :D :D Nagu näha, siis 7.a hiljem on see auto endiselt liikvel ja minu 06 ammu taevastel maanteedel..
Kasutaja avatar
Edel
Postitusi: 1666
Liitunud: 07 Veebr 2009 23:15
Asukoht: Jüri,Harjumaa
Kontakt:

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas Edel »

Endine Autolehe toimetaja Kristjan Sooperi Mosse. Kas seda ka tead,et seesama Mosse oli esindatud 2002a. ühe maikuuse Autolehe numbris kasutatud autode rubriigis?
Ja tere tulemast registrimärgi 800MAO klubisse. Minu 2140 kannab numbrit 847MAO.
Lisaks piltidele leiad ka videosid sellest Mossest aastatest 2003 siit http://akamai.kolhoos.ee/valloj/igamehe/2003 head vaatamist ;)
Edit: juba jõuti ette. Aga see Autolehe artikkel oli kunagi ka netis kusagil üleval. Viimaselajal pole peale sattunud,ehk on maha võetud.
samsin
Postitusi: 58
Liitunud: 30 Juul 2009 16:16

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas samsin »

NP 2010
Pilt
Kasutaja avatar
mario
Postitusi: 378
Liitunud: 01 Aug 2010 00:02
Asukoht: Tartu-Jõgeva 55608255

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas mario »

jah, see artikli kirjutamise ajal oli ka see Mandariin juba hr. Sooperi valduses. Ma mäletan selgelt juttu, kui üllatunud oli kirjutaja, et jupid ei maksagi midagi :D :D
krt, sellise värske auto nägemine ajab endal ka suu vett jooksma :D
Kasutaja avatar
Manks
Postitusi: 475
Liitunud: 18 Apr 2009 10:47
Asukoht: Võrumaa, Rõuge
Kontakt:

Re: Iž 412 IE 1977 vdnx

Postitus Postitas Manks »

samsin kirjutas:NP 2010
Pilt
Olen huvitatud väiksema auto esiklaasist, andke teada, kui kellegil on pakkuda
Vahetusfond:
http://varstu.planet.ee/mosse/vahetus/index.html
Siin lehel olevad osad on pakkuda vahetuskaubaks, võib pakkuda Moskvitsh 427, AZLK 412, GAZ 51 kui ka traktorite juppe.
Vasta