AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Kirjuta oma mossest ja kommenteeri teiste omasid
Foorumi reeglid
Palume teha teema pealkiri alljärgnevalt:

Auto tootja, mudel, aasta, omaniku fooruminimi.
Näiteks: AZLK 2140 1978 mossekutt

Auto teema peab olema sisukas, ning soovitatav on lisada ka pildid autost! Ei ole huvitav lugeda teemat -> Mul on punane mosse. Äge auto on.

NB! AINULT MOSSED!!!
Sm.Mossu
Postitusi: 37
Liitunud: 16 Sept 2021 20:30

AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Sm.Mossu »

Tere,

16.09.2021 sain omanikuks ühele minu jaoks huvitavale masinale. Soov leida endale mõni tore uunikum, mida aja jooksul nokitseda, on olnud mitmed aastad. Ühel toreda päeval jäi silma müügikuulutus, kus pakuti müügiks helesinist 1973 aasta väljalaskega Mosset. Auto ajalugu on selline, et sõiduki enamuse elust on olnud omanikuks 1 omanik, kes tõi sõiduki ise tehasest. Omanikuks jäi ta kuni 90+ vanuseni jõudmiseni, pärast mida härra tervisetõendit enam ei pikendatud ning seetõttu jäi auto ka seisma aastal 2008. Kui härra mõned kuud hiljem suri müüsid pärijad auto isikule, kes tegeleb sõidukite restaureerimisega. Kuid kuna talle sattus ette talle veelgi huvitavam projekt otsustas ta mosse müüa mehele, kellelt sain sõiduki lõpuks mina. Põhjus, miks ta müüs oli ajapuudus. Masin ise on säilinud väga hästi, istmed olevat olnud tõenäoliselt uuest peale katete all, seega on nad säilinud nagu uued. Kaas tuli ka ports pabereid, kus vanahärra oli märkinud märkmikutesse läbisõidud, tehtud tööd ja muud mõtted ning ka sõiduki ostuga seotud paberid. Samuti tuli kaasa hunnik varuosasid. Masinat on vanahärra eluaja jooksul ilusti hooldatud. Kindlasti oskate välja tuua, mida annaks parandada, või mis ole päris õige masina küljes. Mootor toimetab ilusti ja sõidab ka hästi. Paraku viimase ülevaatuse kukkus läbi, et heitgaasid ei vastanud normidele ja taumised tuled otsustavad ära kustuda kui vajutada sisse kaugtuled. Püüan need probleemid võimalukult ruttu lahendada ja teha ära ülevaatuse. Esialgne plaan on masin jätta talveks garaaži. Kui vaadata kaasa tulnud pabereid siis sõiduki läbisõit on teisel ringil ning läbisõiduks on 122 000 km. Lisan siia ka mõned pildi klõpsud:
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Nagu näha on armatuuri osad jupid hädises seisus koos rooliga, et kui kuskilt neid leida võib siis andke aga teada :)
Kuna ma pole antud masinaga kaugeltki mitte sina peal siis igasugune tagasiside on teretulnud :)
Kasutaja avatar
Seenior
Postitusi: 637
Liitunud: 18 Apr 2009 15:20
Asukoht: Lavassaare

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Seenior »

Tore näha nii hästi säilinud mosset.Kui mootor normaalselt toimetab,peaks küünalde-jagaja-karpa seadmistega ülevaatuskõlbulikuks saama(mõõdedakse ainult CO-d). Plastikust osadega on raskem,sest need on valmistatud vägagi loodussõbralikust materjalist(kunstsarv) ja nende taastamine on võimatu,uusi tänapäevaseid analooge pakutakse venest vägagi soolaste numbrite eest.Edu mossega majandamisel!
Sm.Mossu
Postitusi: 37
Liitunud: 16 Sept 2021 20:30

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Sm.Mossu »

Seenior kirjutas:Tore näha nii hästi säilinud mosset.Kui mootor normaalselt toimetab,peaks küünalde-jagaja-karpa seadmistega ülevaatuskõlbulikuks saama(mõõdedakse ainult CO-d). Plastikust osadega on raskem,sest need on valmistatud vägagi loodussõbralikust materjalist(kunstsarv) ja nende taastamine on võimatu,uusi tänapäevaseid analooge pakutakse venest vägagi soolaste numbrite eest.Edu mossega majandamisel!
Tänud!

tegin täna vähe pikema sõidu ja avastasin, et pidurid võtavad täiesti põhja vajutades, pumpamine ei tundu ka aitavat, midagi nagu lekkimas ma ka ei näe, võib arvata, et kuskil on ikkagi õhk sees? Anumas on vedelikku ka piisavalt.
Siis leidsin veidi aega käia läbi ka kõik kaasa tulnud varuosad. Kuna ma mehaanik pole siis mõne asja tuvastamisel kuluks abi ära. Jupid sellised:
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Mis osa see võib olla?
Pilt
Pilt
Pilt
Mille juurde need võivad kuuluda?
Pilt
Millele need kuuluvad?
Pilt
Mis siin see pikem asi on ja see hammasratas?
Pilt
Hunnik laagreid ???
Pilt

Tänud ette igasuguse info eest. :D
Kasutaja avatar
Seenior
Postitusi: 637
Liitunud: 18 Apr 2009 15:20
Asukoht: Lavassaare

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Seenior »

Üleval on tolleaegsed tuuningosad-lisa pidurituled ja rattakapslid.Pikem asi on määrdeprits ja hammasratas on nukkvõllile.Tihendeid-laagreid on ilma numbreid täpselt nägemata raske tuvastada.
martinjev
Postitusi: 32
Liitunud: 10 Aug 2012 16:18

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas martinjev »

Piduritulede vahel juhtmepuntra sees olev metallist "puur" käib tõenäoliselt taga aknal olevale ventilaatorile külge. Hõbedased poolkuu moodi asjad on saaled (väntvõllile)
Sm.Mossu
Postitusi: 37
Liitunud: 16 Sept 2021 20:30

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Sm.Mossu »

Täna siis tuli mõte minna ülevaatust tegema kuid mingil põhjusel otsustas lekkima hakata kütusepump. Ikka korralikult lekkib, kõik kütus jookseb mööda õlivanni alla. Pole veel suutnud uurida, milles asi.
Siis oli ka üks huvitav leid majast, mille omanikuks sain kevadel. Juhuslikult leidis abikaasa ühest maja osast riiulist sellise toreda raamat, kindlasti on abiks tulevikus :)
Pilt
Kasutaja avatar
Martin2140
Postitusi: 286
Liitunud: 19 Mai 2018 20:11
Telefon: 58955917

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Martin2140 »

Ei tea 408 mootori kohta suht midagi aga järsku tal ka tehtud et kui membraan läheb läbi siis jookseb bensupumbast välja, mitte mootorisse.
Ainult nõrganärviline kontrollib mootoris õli
Sm.Mossu
Postitusi: 37
Liitunud: 16 Sept 2021 20:30

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Sm.Mossu »

Martin2140 kirjutas:Ei tea 408 mootori kohta suht midagi aga järsku tal ka tehtud et kui membraan läheb läbi siis jookseb bensupumbast välja, mitte mootorisse.
Tõepoolest, tundub, et lahistab membraani vahelt läbi. Peab lahti võtma ja lootma, et varuosade hunnikus see jubin olemas. Kas muidu keegi siinne foorumlane Ida-Virumaal ka tegeleb selliste masinatega või teab kedagi kes teab kedagi siin tegelevat?
Sm.Mossu
Postitusi: 37
Liitunud: 16 Sept 2021 20:30

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas Sm.Mossu »

Nii. Võtsin pumba maha ning tõenäoliseks süüdlaseks on pumba ja mootori vaheline tihend. Pilt siin: Pilt
Aga kui juba pump maas siis vist võiks ka membraani välja vahetada. Paraku kõikidest varuosadest, mis kaasa tulid just neid tihendeid ma ei leia. Kellelt või kust ma neid saada võiksin?
Kasutaja avatar
marek
Postitusi: 377
Liitunud: 05 Veebr 2009 12:29
Asukoht: Pärnu/Tartu
Kontakt:

Re: AZLK 408 1973 Sm.Mossu

Postitus Postitas marek »

Sm.Mossu kirjutas:Nii. Võtsin pumba maha ning tõenäoliseks süüdlaseks on pumba ja mootori vaheline tihend. Pilt siin: Pilt
Aga kui juba pump maas siis vist võiks ka membraani välja vahetada. Paraku kõikidest varuosadest, mis kaasa tulid just neid tihendeid ma ei leia. Kellelt või kust ma neid saada võiksin?
Selle tihendini ei tohi bensiin jõuda. Bensiini peab kinni pidama membraan. Pildil olev tihend tihendab mootoriploki ja bensiinipumba vahe mootoriõli osas.
Membraani (juhul kui õiget pole saada) saab ka ise teha kui osta nt. suurem gaz veoauto membraan ja see ise paika lõigata. Membraani kinnihoidvad kruvid tuleb kindlasti pingutada membraani tööasendis kui pump on "kõige sügavamas" asendis.

Igaks juhuks, et suht. tõenäoline membraani surm on muidugi etanooli sisaldusega bensiini kasutamine.
Vasta